Vodafone
8 Vodafone çalışanı 115 soru cevapladı.

Kariyer Olanakları

Kurumsal Ürün ve Servisler Uzmanı
Discover başlangıç sürecine bütün üniversitelerdeki insanlar başvuruyor ve çok zorlu bir süreç var. Assessment Center’larda, video mülakatlarında ve birebir mülakatlarda gerçekten zorlandık. Burada Satışçı olarak çalıştıktan sonra bir Pazarlama veya Teknoloji fonksiyonunda yer almak isteyebilirsiniz. Dolayısıyla ne istediğinizi bilip o isteklerde kısıtlı kalmamanız gerekiyor.
Kurumsal Ürün ve Servisler Uzmanı
Bizim yaklaşık 25 milyon abonemiz var ve bu abonelerin bütün analizlerini yapabildiğimiz analitik programı benim için olmazsa olmazlardandır. Bunun dışında çalışanlarımızın doğum günlerinde o hafta kullanabilecekleri 1 günlük izin geldi. Bunu uygulamayı da çok seviyoruz.
Kurumsal Ürün ve Servisler Uzmanı
Üniversitede okurken derslerle aram iyi olmasına rağmen hep kendimi sektörleri araştırmaya adamıştım. Bu sebeple bir Üretim stajı yapmak istedim. Çünkü bir Endüstri Mühendisi olarak Üretim öğrenmek şarttır. Bu stajdan çok memnun kalmadım çünkü çok sıradan ve her gün ne iş yapılacağı belli bir sektör. Bu yüzden kendime Bir MT Programı'nı hedef koydum. Bu bir banka veya hizmet sektörü de olabilirdi. Bunları araştırırken Vodafone Discover Genç Yetenek Programı'nın ihtiyaçlarıma uygun bir program olduğunu düşünerek başvurdum.
Kurumsal Ürün ve Servisler Uzmanı
Vodafone'da Discover olunca işteki insanlar, bu çocuk bizim çocuk gözüyle baktıkları için yardımcı oluyorlar. Sizinle beraber birçok kişi firmaya Discover olarak giriyor ve bu Discover'larla arkadaş oluyorsunuz. Sizin firmadaki ilk gününüzde 30 tane arkadaşınız oluyor. Bu belki 2 yıldır aynı firmada çalışan birinin erişemeyeceği bir rakam ve bu 30 arkadaşınızla özel hayatınızda ve işlerde her zaman çakışıyorsunuz. Bu insanlarla iş yapmanız gerektiğinde de arkadaşlık ilişkilerinizi kullanarak bütün işlerinizi güzellikle yapabiliyorsunuz.
Kurumsal Ürün ve Servisler Uzmanı
Vodafone'un genel olarak çalışanlarına uyguladığı belirli dönemlerde eğitim programları var. Discover olarak da bizim bir ayrıcalığımız var. 1 yıllık bir Discover Gelişim Programı'na dahil oluyoruz. 1 yıl boyunca ayda 1 tane oturum olmak üzere eğitimlere gidiyoruz. Bu eğitimlerde birbirinden tatlı iki tane hocamız var. Onlar üniversitedeki profesörlerimiz gibi eksik olduğumuz yönleri görüp onlar üzerinde gelişmemizi sağlayarak ve ödevler vererek kendimizi geliştirmemize yardımcı oluyorlar.
Kurumsal Ürün ve Servisler Uzmanı
Diğer Vodafone ülkelerinde de bizim gibi genç Discover'lar var. Bu Discover'ların kaynaşmasından Vodafone sorumludur. Yılda 1 defa bunun bir toplantısı oluyor. Geçtiğimiz Haziran ayında Londra'da VIDA'nın bir toplantısı vardı. Bütün ülkelerden genç yetenekler toplandı. Vodafone'un dünyaya ne katkılar sağlayabileceğini konuştuk. Her ülke; kendi ülkesinde neleri iyi yaptığını, neleri planladığını ve stratejilerini anlattı. Çok güzel fikir alışverişleri oldu. Ben Vodafone Kenya'nın yaptığı ??? uygulamasını öğrendim. Çok büyük teknolojik geliştirmeler olmadan müşterinin ihtiyaçlarını anlayarak çok güzel bir ürün geliştirmişler. Discover'ların mezun olduktan sonra katılabilecekleri bir Colombus programı var. Bu program Discover'ların mezun olduktan 3 yıl sonra başvurabilecekleri, 2 yıl kadar süreyle başka bir ülkede çalışma imkanı sunan bir programdır. VIDA da zaten bunun altyapısını oluşturuyor. Ben şu an Discover olarak 1 yılımı tamamladım. VIDA etkinliğiyle beraber yurtdışındaki insanları tanımaya başladım. Colombus Programı öncesinde de öğrenmeye devam ediyorum. Böylece başvurup yurtdışına gitmek istediğim zaman VIDA bana çok güzel bir altyapı sunmuş olacak çünkü her ülkenin eksilerini ve artılarını görebiliyorum. Etkinlik de eğlenceli olduğu için gayet güzel vakit geçiriyorum.
Dijital Müşteriler Segmenti Pazarlama Müdürü
Vodafone’la ilgili ilk fikrim 4. sınıftaki bir dersimde oluştu. Derse Vodafone’dan bir konuk gelmişti ve Telekomla ilgili bilgiler vermişti. Böylece Vodafone ilgimi çekti. O sırada başka bir staj da yapıyordum. Yanılmıyorsam Vodafone’un internet sitesinden araştırarak Discover Programı’nı buldum. Discover Programı, iyi bir staj yapmak için sürekliliği olan bir programdır. Böylece internette bularak başvurdum. Sonrasında bazı süreçlerden geçtim ve çalışmaya başladım. Bu şekilde 6. yılımı doldurdum.
Dijital Müşteriler Segmenti Pazarlama Müdürü
Vodafone’da Discover olmanız, genç bir yetenek olduğunuzun baştan belli olması demektir. Ben artık eski Discoverlardanım. Şu andaki yöneticilerin yeni gelen Discoverlara bakış açısını bildiğim için, Discover döneminin kritik olduğunu düşünüyorum. En bazından Pazarlama Departmanı’nda böyledir. “En iyi Discover’ı bizim ekibe alalım.” tartışması çok yaşanır. Üniversitelerde öğrencilerin Vodafone’u tanıması ve Vodafone’un da öğrencileri tanıması için sunduğu çok iyi bir fırsat ve Vodafone’un global bir firma olması en önemli bileşenlerden biridir. Vodafone’da Discover’sanız İnsan Kaynakları yolunuzun sonrasını da çiziyor. 2 yıl sonra yurt dışıyla ilgili fırsatlar önünüze çıkıyor. Eğer gerçekten devam etmeye istekliyseniz, başarılıysanız ve bunu şirkete gösterebiliyorsanız bir Discover olmak bir ayrıcalık oluyor. Önünüze birçok program ve fırsatlar açılıyor.
Vodafone Discover
1 yıl boyunca çalıştığımız pozisyon Discover Katılımcısı'dır. Örneğin, 6 ay boyunca farklı bir yerde çalıştım. Daha sonraki 6 ay da başka bir yerde çalışacağım. Şu anda Finansal Planlama'dayım. 6 sonrasında da Satış Geliştirme'ye geçeceğim. Burada normal bir çalışan gibiyiz. Bir stajyerden çok işin içine giriyoruz. Tek farkımız bunun kısa süreli olmasıdır. Hem öğrenebileceğimiz şeyleri en iyi şekilde öğreniyoruz hem de onlara en iyi şekilde destek sağlayabiliyoruz.
Vodafone Discover
Sabah işe geldiğimde Discover arkadaşlarımla birlikte kahvaltı yaparak güne daha enerjik başlıyorum. Sonrasında bölümüme çıkarak ekibimle birlikte o gün yapılması gereken işlerin üzerinden geçiyoruz. Zamanım daha çok bilgisayar başında geçiyor. Excel ve farklı programlarla çalışıyorum. Farklı dataları inceleyerek analiz ediyorum. Bunun dışında bütçe dönemlerinde çok fazla toplantı olduğu için bu toplantılara katılıyorum. Zamanım genellikle bu şekilde geçiyor.