Vodafone
8 Vodafone çalışanı 115 soru cevapladı.

Meslek Anlatımları

Kurumsal Ürün ve Servisler Uzmanı
Bundan 3 yıl önce Vodafone’a Discover olarak giriş yaptım ve çok heyecanlı yıllar geçirdim. Discoverlık süreci bittikten sonra 1 yıldır devam eden Kurumsal Ürün Yönetimi Ekibi’nde çalışmaya başladım. Rolüm Uzmanlık ve uzmanlığım çerçevesinde tarife, kampanya ve servislerden sorumluyum. Bu tarife ve kampanyaların müşterilere kusursuz bir şekilde erişilebilir kılınması, müşterilerin bu tarifelerden memnun kalması gibi sorumluluklarım var. Dolayısıyla insanları mutlu ettiğimiz sürece biz de mutluyuz.
Kurumsal Ürün ve Servisler Uzmanı
Vodafone’da iki tane büyük iş birimi var. Bunlar Kurumsal ve Bireysel İş Birimi’dir. Bunun dışında da bazı destek fonksiyonları var. Ben şu an Kurumsal İş Birimi’nde çalışıyorum. Kurumsal İş Birimi, Vodafone’un işletmelerle olan ilişkisini yönetir. Bireysel İş Birimleri’nde bireysel müşterilerimizin kullandığı şirket hattı olmayan bütün hatlarla ilgilenilir. Şirket hattı dediğimiz şey Kurumsal İletişimi’nin sorumluluğundadır. Biz burada firmalara sadece şirket hattı sağlamıyoruz, aynı zamanda firmaların diğer iş çözümlerine de destek oluyoruz. Bir firma benzin masrafını azaltmak istiyorsa, Kurumsal İş Birimi’nden bir araç takip formu alır. Bu sayede araçlarının rotalarını ve güzergahlarını takip ederek benzin masrafını düşürüp verimliliğini arttırır. Bunun dışında Toplu Sms hizmetimiz var. Örneğin, bir esnaf çok büyük bir reklam yapmak istiyor ama yeteri kadar bütçesi yok. Bulunduğu lokasyondaki müşterisi olabilecek kitleye SMS gönderebiliyor. Bu sayede birçok kişiye ulaşma şansı elde ediyor.
Kurumsal Ürün ve Servisler Uzmanı
Görevim, kurumsal müşterilerin Vodafone’dan yararlandığı bütün hizmetlerin teknolojik geliştirmelerini ve bu geliştirmelerin satış anında müşterilerle buluşmasını sağlamaktır. Müşteriyle buluştuktan sonra müşterinin satış sonrası bir aktivasyonla müşteri hizmetleriyle yaşayacağı süreci de ele alıyoruz. Buradaki her ekipte bu işin bir kontağı var. Biz Kurumsal İş Birimi olarak bu işin sorumluluğunu üzerimize alıp koordinasyonunu sağlıyoruz.
Kurumsal Ürün ve Servisler Uzmanı
Burada çok güzel bir çalışma ortamı var, sıkıcı bir ortam yok ama mesai bittikten sonra bizim düşünmemiz bitmiyor. Her an müşteriye daha ne iyi şeyler sunabiliriz şeklinde düşünüyoruz çünkü çok teknolojik bir dünyadayız. En büyük müşterimiz kendimiziz. Daha önce belirttiğim gibi, ben cüzdan yerine telefonumu kullanmak istiyorum ve bu benim mesai saatlerinde düşünebileceğim bir şey değil. Bunu akşam evde internette araştırma yaparken fark edip işe nasıl odaklayabileceğimi düşünmekle sorumluyum. Kurumsal müşteriler olarak belli bir müşteri bazımız var. Bu müşterilerin ihtiyaçlarını analiz etmek zorundayız. Bizde yapılan bütün ürünler ihtiyaçtan ortaya çıkar. Müşterinin bir ihtiyacı vardır veya müşterinin bilmediği bir ihtiyaç bile olabilir. Müşterinin bildiği ihtiyacı müşteriye sorarak öğreniriz. Müşterinin bilmediği ihtiyaçları kendimiz düşünerek ve yurt dışındaki örneklere bakarak buluruz. Müşteriye bu ihtiyacı çıkardıktan sonra bu ihtiyacın ürüne dönüştürülmesi sürecinde teknolojik ekiplerle çalışarak müşterilere bu ürünü nasıl geliştirebileceğimizi sunuyoruz. Bu ürünü ortaya çıkardıktan ve fiyatlandırma ekipleriyle beraber ürün fiyatı belirlendikten sonra ürünü pazarlama kısmına geçiyoruz. Müşterilere bu ürünü nasıl anlatacağımıza karar verdikten sonra da satış ekiplerine gidip bu ürünü müşteriye nasıl satacağımızı konuşarak işimizi tamamlıyoruz. Mevcut işlerimizi nasıl yöneteceğimiz kısmını hallettikten sonra geleceğe yönelik stratejik olarak yeni neler yapabileceğimiz üzerine çalışıyoruz.
Dijital Müşteriler Segmenti Pazarlama Müdürü
2009 yılında üniversitenin son yılında bir kozmetik firmasında staja başlamıştım ve oldukça keyifliydi. Bir kadının güzellik sektöründe geçirebileceği çok güzel bir 7 ay yaşadım. Sonrasında Telekom biraz aklımı çeldi. Telekomla ilgili bir alanda çalışmayı merak ediyordum çünkü oldukça dinamik bir sektördü. 2009 yılında da Discover programıyla Vodafone'a katıldım. Üniversiteden mezun olunca da önce yarı zamanla sonra da tam zamanlı olmak üzere Vodafone'da çalışmaya devam ettim. Yaklaşık 6 yıldır da Vodafone'da çalışıyorum. 2009 yılında Etkinlik Sponsorluk Ekibi'nde işe başladım. 1 yıl orada çalıştıktan sonra Marka Stratejisi ve İletişim Ekibi'ne geçerek 3 yıl da orada çalıştım. Marka Ekibi benim için çok iyi bir deneyimdi. Pazarlama ile ilgili üniversitede öğrendiğim bilgiler varken bunun üzerine Vodafone gibi yılda 70-80 adet reklam filmi ve büyük lansman yapan bir firmada çalışmak iyi bir tecrübeydi. O 3 yıllık tecrübemde şu anda büyük markalar olan; Vodafone İş Ortağım, Freezone ve Vodafone Red gibi belli markaların doğuşuna şahitlik ettim. Bu yüzden çok keyifli ve güzel bir 3 yıldı. Ardından Vodafone'da kalmak istediğime karar verdim. Biraz daha Business'ın içinde olmak istiyordum. Marka İletişimi ve Reklam'dan biraz daha çıkıp Core Business'a geçmek istedim. Pazarlama Ekibi'nde segmentler vardı. Farklı hedef kitlelerini segmentlere bölerek yönetiyoruz. Bunlardan bir tanesi de dijital müşteriler yani Vodafone Red'tir. Böylece Vodafone Red segmentine geçerek 2 yılı tamamladım ve burada çalışmaya devam ediyorum.
Dijital Müşteriler Segmenti Pazarlama Müdürü
Keyifli geçiyor, günüm genelde Lavazza’da başlıyor. Kahveleri çok güzel olduğu için sabahtan herkes oraya bir uğruyor. Oldukça yoğun, toplantılı geçiyor ve bol bol çalışıyoruz. Eğer bir lansman hazırlığındaysak, kendi yaptığımız hazırlıkları ekiplerle beraber olgunlaştırma, son haline getirme ve onların tek tek hayata geçmesi için çalışıyoruz. Burası çok ciddi ve kendinizi kasmanız gereken bir şirket değil. Çok kritik bir konuyu asansöre giderken de konuşabilirsiniz veya birinin koluna girip kahve içmeye giderken de işinizi halledebilirsiniz. Dolayısıyla bütün gün bir sonuca varmayan toplantılar yapmıyoruz. Sorumlu olduğum işleri düşündüğümde o lansmanın hazırlık aşaması, diğer ekiplerin fikirlerini alıp onlarla tartışma kısmı beni daha çok besliyor. Çünkü ben şu anda bir hedefi olan ve bununla ilgili ne planlar yaptığım hakkında soruların sorulduğu bir görevdeyim. Dolayısıyla önümde hazır bir şey yok. Ekiplerle tartışıp onlarla bir şeyleri planlarken oldukça fazla vakit geçiriyorum.
Dijital Müşteriler Segmenti Pazarlama Müdürü
Meraklı, çalışkan olmanız ve çalışmaktan korkmamanız gerekiyor. Hem kendiniz hem de kariyerinin başında olan insanlar için bu kriterler önemlidir. Meraklı olunca ister istemez proaktif oluyorsunuz. Bir şeyleri önceden araştırıp sunarak üzerini düşünüyorsunuz. Bu da çok ayrı yerler açıyor. Gözünüzü sonuca dikmeniz gerekiyor. Sonuç odaklı olmalısınız ve o iş yarıda kalmamalıdır. Vodafone için olmazsa olmazlardan biri de takım çalışmasıdır. Biz çok kalabalık bir şirketiz. Özelikle Pazarlama’da yaptığımız bir ürün tahmin edemeyeceğiniz kadar fazla departmana dokunuyor. Bu yüzden de ekiplerle olan hazırlık aşamasında kısa sürede çok hızlı bağlantıya geçmeniz, çok hızlı bir şekilde onları ikna etmeniz, onlar ikna olduktan sonra tek bir planı oluşturmanız ve onu hayata geçirmeniz gerekiyor. İyi bir takım oyuncusu değilseniz çok uzun sürede iyi işler çıkartamayabilirsiniz. Bu yüzden de ekip çalışması çok kritiktir.
Vodafone Discover
1 yıl boyunca çalıştığımız pozisyon Discover Katılımcısı'dır. Örneğin, 6 ay boyunca farklı bir yerde çalıştım. Daha sonraki 6 ay da başka bir yerde çalışacağım. Şu anda Finansal Planlama'dayım. 6 sonrasında da Satış Geliştirme'ye geçeceğim. Burada normal bir çalışan gibiyiz. Bir stajyerden çok işin içine giriyoruz. Tek farkımız bunun kısa süreli olmasıdır. Hem öğrenebileceğimiz şeyleri en iyi şekilde öğreniyoruz hem de onlara en iyi şekilde destek sağlayabiliyoruz.
Vodafone Discover
Sabah işe geldiğimde Discover arkadaşlarımla birlikte kahvaltı yaparak güne daha enerjik başlıyorum. Sonrasında bölümüme çıkarak ekibimle birlikte o gün yapılması gereken işlerin üzerinden geçiyoruz. Zamanım daha çok bilgisayar başında geçiyor. Excel ve farklı programlarla çalışıyorum. Farklı dataları inceleyerek analiz ediyorum. Bunun dışında bütçe dönemlerinde çok fazla toplantı olduğu için bu toplantılara katılıyorum. Zamanım genellikle bu şekilde geçiyor.
Vodafone Kurumsal Çözümler Direktörü
Vodafone'u kurumsal ve bireysel iş birimleri olarak ayırdığımız zaman, kurumsal dünya için ürettiği bütün çözüm ve servisler bizim organizasyonumuz tarafından üretiliyor. Bizler, müşterilerimizin ihtiyaçlarını iyi anlayıp o ihtiyaçlara yönelik çok hızlı ve farklılık yaratacak, onların beklentilerini karşılayabilecek çözüm ve servisleri sunuyoruz. Takdir edersiniz ki sürekli hatta olmanız gerekiyor çünkü üretilen her çözüm ve servisin arkasından yeni bir tane gelebiliyor. İhtiyaç değişebiliyor veya pazarın dinamikleri çok hızlı olduğu için rakipler gelişebiliyor. Bu yüzden çok hızlı olup, Vodafone'un kurumsal müşterilerine yönelik her türlü çözüm ve servisi üremek zorundayız.