Vodafone
8 Vodafone çalışanı 115 soru cevapladı.

Şirket Anlatımları

Vodafone Discover
Discover Programı, hem şirketin sizi keşfetmesi hem sizin şirketi keşfetmeniz hem de sizin kendinizi keşfetmenizi sağlayan bir süreçtir. Kafanızda ne yapmak istediğiniz tabii ki vardır ama farklı yerlerde çalışarak ne yapmak istediğinizi daha da anlayabilmenizi sağlıyor. İlk olarak 4 haftalık bir oryantasyon sürecinden geçiyoruz. Daha sonra 6 ay boyunca bize atanan bölümde ilk rotasyonu, daha sonraki 6 ay da farklı bir bölümde 2. rotasyonu yapıyoruz. Bu sayede şirkette daha genel bir vizyon kazanarak kimin ne iş yaptığını öğreniyoruz. O 1 yıllık süreç sonunda da devam edeceğimiz bölümlerde Specialist olarak işe başlıyoruz. Bu program 2 yıl sürüyor. 1 yıl boyunca Specialist olarak çalıştıktan sonra Discover Programı bitiyor ve Discover mezunu oluyoruz. Bu süreç sonrasında da Columbus Programı'na başvurmaya hak kazanıyoruz. Colombus Programı, farklı bir ülkedeki bir Vodafone'da çalışmayı sağlar. Üniversitelerdeki Exchange Programları gibi düşünülebilir.
Datacenter Ürün Yönetimi Kıdemli Müdür Yardımcısı
Son zamanlarda başlatılan bir Mentorlük Uygulaması var. Şirket içerisindeki çalışanlar, farklı birimlerden kendilerine mentorler seçebiliyorlar ve bu gerçekten yararlı bir deneyimdir. Bunun dışında Teknoloji Akademi’yi çok beğeniyorum. Teknoloji Akademi de; çok iyi sertifika programlarının yer aldığı, evden veya iş yerinden bağlanabileceğiniz, kendinizi her alanda geliştirebileceğiniz online bir eğitim platformudur.
Datacenter Ürün Yönetimi Kıdemli Müdür Yardımcısı
Yabancı dil ve iletişim becerileri şarttır. Hayatı bir futbol maçı olarak düşünürsek, üniversite kısmı da bu işin antrenman tarafıdır. Bu antrenmanlar maça ne kadar yakın olursa, kazanımlar da o kadar iyi olur. Dolayısıyla üniversitenin ilk yıllarında neler yapabileceklerini ve nelerden hoşlanacaklarını keşfetmeleri gerekiyor. Bu keşifler de araştırmalarla, öğrenci kulüplerine girerek, stajlar yaparak, kendi akranlarının Türkiye’de ve dünyada nelerle ilgilendiğini öğrenerek ve okuyarak oluyor. Üniversiteden sonra ne olarak devam edeceklerini üniversitenin ilk yıllarında oturtup, sonraki yıllarda da o temelin bilgi anlamında sağlamlaştırılması gerekiyor. İnternette seçtikleri tabanı güçlendirmeleri gerekiyor. Bunu sadece bir noktaya odaklanma anlamında söylemiyorum. Günümüzde Psikoloji ve Sosyoloji mezunlarının bilgisayar doktorası yaptığı ya da bunun tam tersinin olduğu, inter-disipliner çalışmaların çok önemli olduğu bir çağda, sadece bir alana odaklanmamak gerekiyor. Üniversite farklı alanlarda disiplinleri tanımak için inanılmaz bir fırsat olduğu için bununla ilgili araştırmalara gitmeleri ve gidecekleri yolun taşlarını döşemeleri gerekiyor. Bu yüzden biraz üniversitenin yoğun ve yazların stajlarla geçmesi gerekiyor.
Datacenter Ürün Yönetimi Kıdemli Müdür Yardımcısı
Burada hep zorluklardan ve o zorlukların birer ders olduğundan bahsediyoruz. Bu sektörde operatörler arasındaki rekabetin ve yarışın fazla olması, teknolojiyle çok iç içe yaşayan bir sektör olması sizi statik durumdan çıkartıyor. Sadece uyum sağlamaya çalışsanız bile mutlaka yeni iş ve projelerle ilgilenmek durumunda kalıyorsunuz. Dolayısıyla yenilikçilik tarafıyla sürekli kendinizi geliştirmeye fırsat veren pazar yapısı, bu sektörde çalışmak için bir motivasyon kaynağıdır. Bunun Vodafone ayağında da global şirket olmasının verdiği bilgi birikiminden yararlanabiliyorsunuz.
Datacenter Ürün Yönetimi Kıdemli Müdür Yardımcısı
Vodafone global diyebileceğimiz bir marka olduğu için global deneyimlerini Türkiye’de ve bulunduğu diğer bölgelerde yerelleştirerek müşterilere sunuyor. Kurumsal hayatta çalışanlar da aynı birikimlerden yararlanabiliyor. Dolayısıyla bütünün bir parçası olarak hissetme anlamında global olmak bir avantaj çünkü kendinizi daha güvende hissediyorsunuz ve kurumun sahip olduğu bir bilgelikten yararlanıyorsunuz. Bunun dışında kurumsal Türkiye pazarın gerektirdiği bazı şartlar var. Bunlar; hız, inovasyon ve yenilikçiliktir. Bunları da bilgelikle birlikte harmanlayınca ortaya güzel bir sentez çıkıyor. O bilgeliği kullandığınızda; kendi tutkunuzla yenilikler yaratabileceğiniz, geliştirmeler yapabileceğiniz, inovasyona ve farklılıklara değer veren, sonuç odaklı, başarıyı önemseyen bir şirket haline geliyor.
Datacenter Ürün Yönetimi Kıdemli Müdür Yardımcısı
Vodafone için masa başında oturup tek başınıza kimseye dokunmadan çalışmak yeterli değil. Biz burada daha çok birbirimizle etkileşimde olduğumuz toplantılarla çalışıyoruz. Dolayısıyla katlar arasında, zengin toplantılar halinde ya da dışarıda çözüm ortaklarıyla beraber toplantılar yapıyoruz ve beraber çalıştığımız birden fazla insanın oluşturduğu sinerjiden yararlanan bir organizasyonuz. Bunun dışında öğle arasında ya da akşam mesai bitince aşağıdaki Fitness salonuna inebiliyoruz. Yine aşağıda kahve içip misafirlerinizi ağırlayabileceğiniz Cafelerde de vakit geçirebiliyoruz.
Datacenter Ürün Yönetimi Kıdemli Müdür Yardımcısı
Tam zamanlı olarak IT ve Bilgi Teknolojileri altında IT ve Katma Değerli Servisler Planlama Uzmanı olarak işe başladım. Oradaki görevim; bilgi teknoloji sistemlerinin planlanması, bütçesel olarak yönetilmesi, iyileştirilmesi için çeşitli proje inisiyatiflerinin alınmasıydı. Burada 2 yıl çalıştıktan sonra Vendor Management Ekibi’ne geçtim. Bir IT Birimi’nin geniş bir ekosistemi ve İçerisinde uygulama sağlayıcılar, donanım sağlayıcılar, hizmet sağlayıcılar ve dış kaynakla yapılan işler vardır. Bu ekip de dış kaynakla yapılan projelerin ve programların yönetilmesinden sorumlu bir ekipti. Ben de oradaki projeleri ve programları yönetmeye başladım ve burada 1 yıl kadar çalıştım. Sonrasında Teknoloji Fonksiyonu’ndan Kurumsal İş Birimi’ne geçtim. Şu an Kurumsal İş Birimi altında Kurumsal Çözümler Ekibi’nde çalışıyorum. Katma Değerli Hizmetler, Data Center, Cloud Çözümleri alanında çalışan iş ortaklarının yönetilmesinden sorumluyum ve kariyerime bu yönde devam ediyorum. IT ile benzeşen kısımları da var. Vodafone aslında teknoloji satan bir şirket ve Vodafone’un amacı kurumları uçtan uca dijitalleştirmek olduğu için biz çözüm satıyoruz. IT’de dış kaynakların yönetilmesinde edindiğim tecrübelerle, firmaları tanıyarak ve Vodafone’un ekosistemini bilerek, bu bilgileri Kurumsal İş Birimi’ne de taşıdım. Bunun üzerine farklı tecrübeler de edinerek oradaki bilgilerle beraber bu yolda ilerliyorum.
Datacenter Ürün Yönetimi Kıdemli Müdür Yardımcısı
Öğrenci yeni işe başladığında temel bazlı bazı problemleri olur. Bir kurumun bir kültürü var ve kurum sizi o kültüre uygun olarak seçiyor ama yine de Puzzle’ın bir parçası gibi oraya oturamıyorsunuz. Mutlaka köşelerinizin biraz törpülenmesi veya uyum sağlamanız gerekiyor. Discover Programı da uyum sürecini oldukça kolaylaştıran bir program çünkü sizin yaşınızda birçok genç ile aynı anda başlıyorsunuz ve tanışabileceğiniz kadar vakit geçiriyorsunuz. Çalışma hayatına başladığınızda her departmanda birer tanıdığınız oluyor ve bu durum yeni girdiğiniz bir iş yeri için bulunmaz bir nimet gibidir. Çünkü insanlarla ilişki kurmadan başarılı projeler çıkarmak pek de mümkün değil. Dolayısıyla bu çok ciddi bir avantaj ve işe alışma sürecinizi çok kolaylaştırıyor. Oradaki gençler birbirleriyle kültürel açıdan da çok yakın çalışıyorlar ve üniversiteden gelen üniversite arkadaşları bir yerden sonra iş arkadaşı oluyor.
Datacenter Ürün Yönetimi Kıdemli Müdür Yardımcısı
Vodafone farklılıkları önemseyen bir organizasyon ve seçilen kişilerin de birbirinden farklı özellikleri var. Bu kişiler başarılı profiller ve iyi okullardan geliyor. Yabancı dilleri iyi ve iletişim yetenekleri kuvvetli insanlardan oluşuyor.
Datacenter Ürün Yönetimi Kıdemli Müdür Yardımcısı
Okuldayken öğrenci kulüpleriyle ilgiliydim. IEEE Öğrenci Kolu’nda çeşitli komitelerde yöneticilikler yaptım. IEEE’nin hem kariyer hem de teknik aktiviteleri bir arada yürüten bir yapısı vardı. Orada çeşitli şirket yetkililerini ağırlayıp onların tecrübelerini edinmeye çalışıyorduk. Bu kapsamda Vodafone’u da davet ettik. Hatta o zaman İK ve IT Direktörleri ile beraber eski CEO’muz Serpil Hanım da gelmişti. Böylece çok güzel bir tanışma ortamı oldu. Daha sonra biz kendilerini ziyaret ettik ve onlar bize bilgi aktararak şirketi tanıttılar. Böylece Vodafone’un benim için iyi bir kariyer olacağına karar verdim. 3. sınıfta da Vodafone’un stajına başvurdum. O yaz iki farklı staj yapmıştım, birini de Vodafone’un Network Departmanı’nda yapmış oldum. O iki stajımı tamamladıktan sonra 4. sınıfta Discover Programı’na başvurdum ve o günden beri Vodafone’da çalışmaya devam ediyorum.