Vodafone
8 Vodafone çalışanı 115 soru cevapladı.

Şirket Anlatımları > Pazarlama

Kurumsal Ürün ve Servisler Uzmanı
Bundan 3 yıl önce Vodafone’a Discover olarak giriş yaptım ve çok heyecanlı yıllar geçirdim. Discoverlık süreci bittikten sonra 1 yıldır devam eden Kurumsal Ürün Yönetimi Ekibi’nde çalışmaya başladım. Rolüm Uzmanlık ve uzmanlığım çerçevesinde tarife, kampanya ve servislerden sorumluyum. Bu tarife ve kampanyaların müşterilere kusursuz bir şekilde erişilebilir kılınması, müşterilerin bu tarifelerden memnun kalması gibi sorumluluklarım var. Dolayısıyla insanları mutlu ettiğimiz sürece biz de mutluyuz.
Kurumsal Ürün ve Servisler Uzmanı
Discover başlangıç sürecine bütün üniversitelerdeki insanlar başvuruyor ve çok zorlu bir süreç var. Assessment Center’larda, video mülakatlarında ve birebir mülakatlarda gerçekten zorlandık. Burada Satışçı olarak çalıştıktan sonra bir Pazarlama veya Teknoloji fonksiyonunda yer almak isteyebilirsiniz. Dolayısıyla ne istediğinizi bilip o isteklerde kısıtlı kalmamanız gerekiyor.
Kurumsal Ürün ve Servisler Uzmanı
Vodafone’da çalışmak güzel bir duygu. Sabahları ayaklarımız geri geri gitmeden işe rahat bir şekilde gidebiliyoruz. Ben Vodafone’da çalışmadan önce iş hayatını sıkıcı bir yer olarak hayal ederdim ama Vodafone’a gelince bu önyargım yıkıldı. İş ortamı çok güzel ve çok iyi arkadaşlıklar var. Tabii ki gün içerisinde çok stresli işler de yapıyoruz ama işin dışında çok güzel bir sosyal ortam var. Zemin katta arkadaşlarla birlikte çalışabiliyoruz ve özgür bir ortam var. Mesai saati baskısı yok. İstediğiniz zaman istediğiniz işi yapabiliyorsunuz. Sadece size bildirilen süre içerisinde yapmak zorundasınız. Nasıl yapacağınız tamamen size kalmış.
Kurumsal Ürün ve Servisler Uzmanı
Vodafone olarak kendimize bir misyon belirledik. Bu misyon, müşterinin dijital yönetimine liderlik etmektir. Firmamız müşterilerin dijital dönüşümüne liderlik ediyorsa, biz de işletmelerin dijital dönüşümüne liderlik ediyoruz. Bir bakkalın Toplu SMS ürünüyle kendi müşterisine ulaşıp diğer süpermarketlerle rekabet etmesini sağlamak bence çok güzel bir iş çünkü yerli sermayeyi korumak zorundayız. Buradaki bir ihracatçı, yanındaki ihracatçıyla mücadele etmekle kalmayıp, Çin’deki bir ihracatçıyla da mücadele ediyor. Biz Vodafone olarak kendi kurumsal işletmelerimizi, diğer rakipleriyle olan rekabetine avantaj sağlamak istiyoruz.
Kurumsal Ürün ve Servisler Uzmanı
Vodafone’da çalışma kültürünün bir sosyal kısmı bir de iş odaklı kısmı var. İş odaklı kısımda iş takibinin çok iyi olması gerekiyor çünkü bizde keskin iş çizgileri yok. Ben bugün 20 farklı projeyi bir arada yürütüyorsam bunun için iş takibimin çok iyi olması lazım. Herkes projeyi bir ucundan tutuyor ve beraber bir yere kadar götürüyor. Kimse kendi projesini tek başına götürmüyor. Herkes işbirliği içinde yardımlaşarak çalışıyor. Sizin de burada hangi işi ne zaman yapacağınızın takibini çok iyi bir şekilde yapmanız gerekiyor. Diğer taraftan sosyal bir ortam var ve sürekli insanlarla birlikte iş yapıyorsunuz. Bir kahve içerken 10 dakikada hallettiğiniz bir işi, 3 saatlik bir toplantıyla halledememe gibi durumlar oluyor. Bu yüzden insan ilişkileri en önemli etkenlerden biridir.
Kurumsal Ürün ve Servisler Uzmanı
Açıkça söylemek gerekirse benimle mezun olan ve şu an benden çok daha fazla para kazanan arkadaşlarım var. Beni para da motive edebilirdi ama beni motive eden şey yurtdışı bağlantısıdır. Haftada birkaç defa yurtdışıyla telekonferanslarla veya oradan gelenlerle toplantı yapma fırsatımız oluyor. Bir ayağımız sürekli yurtdışında ve bu da beni yurtdışına çıkmak isteyen bir genç profesyonel olarak heyecanlandırıyor. Dolayısıyla paradan ziyade yurtdışına gidebileceğim bir fırsatta çalışmayı tercih ediyorum.
Kurumsal Ürün ve Servisler Uzmanı
Üst düzey yönetimden birisine bir sunum yaparken bir hata yaptığınızı fark etmek gerçekten kötü olabiliyor. O hatayı birisinin fark edip fark etmeyeceğini düşünmek de çok fazla stres yaratıyor. Bu hatayı fark ettikten sonra bir şekilde o hatayı yönetebilmeniz gerekiyor. En güzel günüme örnek verecek olursam; bir lansman yapılacağı zaman o lansmana yaklaşık 6 ay kadar çalışıyorsunuz. 6 ayda bir çocuk doğmuyor ama siz bir ürün çıkartıyorsunuz. Bu ürünün reklamı televizyonda gördüğünüzde en mutlu an o an olabiliyor.
Kurumsal Ürün ve Servisler Uzmanı
Vodafone'da en sevdiğim şey, çok fazla sosyal bir ortamın olmasıdır. Zemin katta kahve eşliğinde arkadaşlarınızla ve yurtdışıyla olan bağlantılarla çalışabilmek çok keyifli oluyor. İngilizceyi aktif olarak kullanıyorsunuz ve yurtdışı toplantıları oluyor. Bunlara katılmak insanı iyi hissettiriyor.
Kurumsal Ürün ve Servisler Uzmanı
Bizim yaklaşık 25 milyon abonemiz var ve bu abonelerin bütün analizlerini yapabildiğimiz analitik programı benim için olmazsa olmazlardandır. Bunun dışında çalışanlarımızın doğum günlerinde o hafta kullanabilecekleri 1 günlük izin geldi. Bunu uygulamayı da çok seviyoruz.
Dijital Müşteriler Segmenti Pazarlama Müdürü
2009 yılında üniversitenin son yılında bir kozmetik firmasında staja başlamıştım ve oldukça keyifliydi. Bir kadının güzellik sektöründe geçirebileceği çok güzel bir 7 ay yaşadım. Sonrasında Telekom biraz aklımı çeldi. Telekomla ilgili bir alanda çalışmayı merak ediyordum çünkü oldukça dinamik bir sektördü. 2009 yılında da Discover programıyla Vodafone'a katıldım. Üniversiteden mezun olunca da önce yarı zamanla sonra da tam zamanlı olmak üzere Vodafone'da çalışmaya devam ettim. Yaklaşık 6 yıldır da Vodafone'da çalışıyorum. 2009 yılında Etkinlik Sponsorluk Ekibi'nde işe başladım. 1 yıl orada çalıştıktan sonra Marka Stratejisi ve İletişim Ekibi'ne geçerek 3 yıl da orada çalıştım. Marka Ekibi benim için çok iyi bir deneyimdi. Pazarlama ile ilgili üniversitede öğrendiğim bilgiler varken bunun üzerine Vodafone gibi yılda 70-80 adet reklam filmi ve büyük lansman yapan bir firmada çalışmak iyi bir tecrübeydi. O 3 yıllık tecrübemde şu anda büyük markalar olan; Vodafone İş Ortağım, Freezone ve Vodafone Red gibi belli markaların doğuşuna şahitlik ettim. Bu yüzden çok keyifli ve güzel bir 3 yıldı. Ardından Vodafone'da kalmak istediğime karar verdim. Biraz daha Business'ın içinde olmak istiyordum. Marka İletişimi ve Reklam'dan biraz daha çıkıp Core Business'a geçmek istedim. Pazarlama Ekibi'nde segmentler vardı. Farklı hedef kitlelerini segmentlere bölerek yönetiyoruz. Bunlardan bir tanesi de dijital müşteriler yani Vodafone Red'tir. Böylece Vodafone Red segmentine geçerek 2 yılı tamamladım ve burada çalışmaya devam ediyorum.