Vodafone
8 Vodafone çalışanı 115 soru cevapladı.

Şirket Anlatımları > Yönetim

Dijital Müşteriler Segmenti Pazarlama Müdürü
2009 yılında üniversitenin son yılında bir kozmetik firmasında staja başlamıştım ve oldukça keyifliydi. Bir kadının güzellik sektöründe geçirebileceği çok güzel bir 7 ay yaşadım. Sonrasında Telekom biraz aklımı çeldi. Telekomla ilgili bir alanda çalışmayı merak ediyordum çünkü oldukça dinamik bir sektördü. 2009 yılında da Discover programıyla Vodafone'a katıldım. Üniversiteden mezun olunca da önce yarı zamanla sonra da tam zamanlı olmak üzere Vodafone'da çalışmaya devam ettim. Yaklaşık 6 yıldır da Vodafone'da çalışıyorum. 2009 yılında Etkinlik Sponsorluk Ekibi'nde işe başladım. 1 yıl orada çalıştıktan sonra Marka Stratejisi ve İletişim Ekibi'ne geçerek 3 yıl da orada çalıştım. Marka Ekibi benim için çok iyi bir deneyimdi. Pazarlama ile ilgili üniversitede öğrendiğim bilgiler varken bunun üzerine Vodafone gibi yılda 70-80 adet reklam filmi ve büyük lansman yapan bir firmada çalışmak iyi bir tecrübeydi. O 3 yıllık tecrübemde şu anda büyük markalar olan; Vodafone İş Ortağım, Freezone ve Vodafone Red gibi belli markaların doğuşuna şahitlik ettim. Bu yüzden çok keyifli ve güzel bir 3 yıldı. Ardından Vodafone'da kalmak istediğime karar verdim. Biraz daha Business'ın içinde olmak istiyordum. Marka İletişimi ve Reklam'dan biraz daha çıkıp Core Business'a geçmek istedim. Pazarlama Ekibi'nde segmentler vardı. Farklı hedef kitlelerini segmentlere bölerek yönetiyoruz. Bunlardan bir tanesi de dijital müşteriler yani Vodafone Red'tir. Böylece Vodafone Red segmentine geçerek 2 yılı tamamladım ve burada çalışmaya devam ediyorum.
Dijital Müşteriler Segmenti Pazarlama Müdürü
Şirketin vizyonu dijital dönüşümdür. Dijital dönüşümde, bireylerin ve kurumların mobil teknolojilerle hayatlarını kolaylaştıracağımız çözümler üretmeye çalışıyoruz ve onların dijital dönüşüm süreçlerine liderlik etmek istiyoruz. Tüm adımlarımızı da ona göre atıyoruz. Kendi yaptığım iş de bununla çok ilintilidir. Vodafone Red'te ulvi amacımız bireylerin dijital dönüşümüne liderlik etmektir. Bu yüzden de bu segmentin adı Dijital Müşteriler'dir. Hali hazırda dijital olan ve dijital olmak isteyen insanlar benim şu anda bulunduğum görevdeki hedef kitlemdir. Bu insanların teknolojiye daha hızlı adapte olması, akıllı telefonunu değiştirip yeni bir telefon alması, interneti daha fazla kullanması gibi farklı durumları oluşuyor. Vodafone Red ile çok yakın zamanda Fikret Kuşkan'la beraber Yedi Artısı lansmanı yaptık. Tüm bunlar zamanı olmayan ve teknolojiye gerçekten ihtiyacı olan insanların dijital olarak dönüşmesine liderlik etmek için yapıldı. Vodafone Red, şirketin bireysel kısmında bireylerin dijital dönüşümleriyle ilgili aksiyonların tam kalbinde bulunuyor. Bu da benim için çalışması çok keyifli ve gurur verici bir alan. Şirketin vizyonuyla Vodafone Red'in de böyle bir ilişkisi var.
Dijital Müşteriler Segmenti Pazarlama Müdürü
Vodafone’da çalışırken beni en çok motive eden şey, bulunduğu sektör ve bulunduğu sektöre göre Vodafone’un kendini konumladığı yerdir. Biz attığımız her adımda dijital dönüşüme liderlik etmek istiyoruz ve buradaki kritik kelime liderlik etmektir. İkinci bir markanın lider olma isteğini bu kadar güçlü hissetmesi ve uygulaması; içerideki şirket kültürüne, çalıştığınız ekiplerle olan çalışma prensiplerine ve iş yaparken oluşan ruh halinize çok yansıyor. Türkçede hırs kelimesinin negatif bir anlamı vardır ama aslında öyle değil. Hırslı bir insansanız ve hırslı olmayı seviyorsanız Vodafone’la olan o bağı çok kolay yakalıyorsunuz çünkü daha iyisini yapmak ve kısa sürede daha iyi sonuçlar elde etmek için çalışan birçok ekip var. Beraber çalıştığınız insanın işe bakış şeklini sadece bunu üniversiteyle sınırlayamazsınız. İyi bir üniversiteden veya daha ortalama bir üniversiteden mezun olmuş olabilir, bu hiç problem değil ama işe bakış şekli ve işe ne katmak istediğiyle ilgili tavrı çok kritik. Burada da bu konuyla ilgili sessiz bir kabul var. İnsanlar buna saygı duyuyorlar ve her projeden bağımsız olarak aynı şeyi yapmaya çalışıyorlar. Bu sektörün dinamizmini ve içerideki şirket kültürünü Vodafone’a özgü buluyorum. Bu da benim için çok önemli bir motivasyon kaynağıdır.
Dijital Müşteriler Segmenti Pazarlama Müdürü
Vodafone’da çalışmak güzel bir duygu ve iyi şeyler yaptığınız hissi kolay kolay kaybolmuyor. Bu yüzden de yaptığınız işleri hızlı yapmanız ve sonuçlarını doğal olarak hızlı görmeniz motivasyonunuzu oldukça diri tutuyor. İlk işimde 6 yıl boyunca ilerleyerek devam etmeyi biraz da şirketin dinamizmine borçluyum. Bunun dışında şirketin öncelikleri çok net olduğu için sizin de öncelikleriniz netleşiyor. Hem içinde bulunduğunuz ekip hem de yönettiğiniz ekipte şirketin netliğini ve nereye odaklandığını bildiğiniz için siz de aynı odaklanmayı gösterebiliyorsunuz. Bu sayede sonucu çok yakın zamanda görüyorsunuz ve o başarıyı sonrasında kutluyorsunuz. O açıdan hem dinamik hem de rekabetçi bir sektör. Ne yaptığınıza baktığınız kadar rakiplerin ne yaptığına da bakıyorsunuz. Bu adrenalin de sizi gerçekten mutlu kılıyor. Çok çalışıp merak etmeniz ve hızlı ayak uydurmanız gerekiyor. Dolayısıyla Vodafone genel olarak iyi şeyler yaptığınızın hissini veriyor ve bunu kolay kolay kaybetmiyorsunuz.
Dijital Müşteriler Segmenti Pazarlama Müdürü
Yanılmıyorsam bundan 2 yıl önce Mart ya da Nisan ayında Vodafone’u temsilen Cannes Young Lions yarışmasına katıldım. Genç Pazarlamacılar arasında olan Genç Aslanlar yarışmasıydı. Bunun Türkiye elemelerine katıldık. Kazananlar Cannes’daki büyük Reklamcılık Festivali’nde Türkiye’yi temsil ediyordu. Pazarlama Departmanı’ndan Genç Pazarlamacılar olarak ben ve bir arkadaşım seçildik ve Cannes Young Lions’ın Türkiye elemelerinde, Vodafone’u Türkiye’deki Pazarlama Ekipleri’ne karşı temsil ettik. Özetle size bir Brief veriyorlar. Verilen konu hakkında öncelikle bir iletişim stratejisi oluşturuyorsunuz. Daha sonra bununla ilgili bir İletişim Brief’i yazıp bunu bir ajansa anlatıyorsunuz. Bizim konumuz Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ydi. Yazmak için 24 saat, sunum yapmak için de 24 saat olmak üzere stresli ve uykusuz bir 48 saat geçirdik. Seçilmiş olmak beni çok mutlu etmişti ve Kırkpınar gibi enteresan bir konu bizi enteresan bir şeyi bulmaya yönlendirdi. Şu an Kırkpınar’la ilgili oldukça bilgi sahibiyim. Bu yarışma her yıl devam ediyor. O yıl bir tek biz katıldık. Pazarlama katında beraber çalıştığımız ekip ve yöneticilerim olayın çok içindeydiler. Biz ödül törenine giderken onlar da en az bizim kadar heyecanlıydı. Bu gerçekten benim için iyi bir deneyimdi. Bir de üstüne kazanınca çok güzel bir haber oldu. O mutlu olduğum 2 günün sonunda da Gökhan Bey’den “İşte benim Pazarlama Ekibim!” şeklinde bir mail aldık. O mailden sonra rahat rahat uyuduk. Çünkü Vodafone’da iyi bir Pazarlama Ekibi var ve iyilerin arasından seçilip katıldık. Yolda hem bize destek olan hem de beklentisiyle heyecanlandıran bir yapı vardı. Dolayısıyla Vodafone’un hırslı dediğim yapısı her şeyde karşınıza çıkıyor. İyi bir sonuç almak hem benim için çok büyük bir tatmindi hem de şirketin ve yöneticilerin bana ve konuya olan bakış açısıyla ilgili çok önemli bir ders çıkarmış oldum.
Dijital Müşteriler Segmenti Pazarlama Müdürü
Vodafone’da Discover olmanız, genç bir yetenek olduğunuzun baştan belli olması demektir. Ben artık eski Discoverlardanım. Şu andaki yöneticilerin yeni gelen Discoverlara bakış açısını bildiğim için, Discover döneminin kritik olduğunu düşünüyorum. En bazından Pazarlama Departmanı’nda böyledir. “En iyi Discover’ı bizim ekibe alalım.” tartışması çok yaşanır. Üniversitelerde öğrencilerin Vodafone’u tanıması ve Vodafone’un da öğrencileri tanıması için sunduğu çok iyi bir fırsat ve Vodafone’un global bir firma olması en önemli bileşenlerden biridir. Vodafone’da Discover’sanız İnsan Kaynakları yolunuzun sonrasını da çiziyor. 2 yıl sonra yurt dışıyla ilgili fırsatlar önünüze çıkıyor. Eğer gerçekten devam etmeye istekliyseniz, başarılıysanız ve bunu şirkete gösterebiliyorsanız bir Discover olmak bir ayrıcalık oluyor. Önünüze birçok program ve fırsatlar açılıyor.
Vodafone Kurumsal Çözümler Direktörü
Normalde mesaimiz sabah 8'de başlayıp akşam 5'te biter ama hiçbir zaman böyle olmuyor. Az önce bahsettiğim gibi her an hatta olmamız gerekiyor. Kullandığımız teknoloji itibariyle normalde yurt dışından da haberleşip çalışabiliyoruz. Sektörde iyiye gittiğimiz için acentelerimiz çok yoğun. Örneğin, benim önümdeki 1 ay tamamen planlıdır. Çünkü planlı gitmek zorundayız. Arada tabii ki kriz çıkıyor ama genelde planlı hareket ediyoruz. O plana göre sabaha toplantılarla veya müşteri ziyaretiyle başlıyoruz. Bir müşterilerle olan toplantılar, bir de kendi ekiplerimizle olan toplantılar var. Bu toplantılar; ürün geliştirme, sahaya sürdüğümüz performans, çözüm servisi veya müşterinin bir projesi olabilir. Dolayısıyla internal toplantılar yapıyoruz. Öğle aralarını kendimize ayırmaya çalışıyoruz ama bazen iş konuşmak zorunda kalabiliyoruz. Akşam saatinde mesailer bitmeyebiliyor. Müşteri toplantıları uzayabiliyor. Mesai bitince evlerimize gidiyoruz. Bu teknoloji o kadar dinamik bir iş ortamı ki iş hiçbir zaman bitmiyor. Sadece ara verme var. Eve gidip dinliyoruz ve dinledikten sonra mailleri kontrol ediyoruz. Çünkü ertesi güne de hazırlıklı olmak zorundayız. Ama ben genelde sabah erken gelirim ve günlük planlamamı işe başlamadan önce gözden geçiririm.
Vodafone Kurumsal Çözümler Direktörü
Biz bu konuda çok cesaretli davranıyoruz. Vodafone olarak genelde kısa dönem stajyer de alıyoruz ama daha çok uzun dönem stajyer almayı tercih ediyoruz. Uzun dönemli stajyerlerimiz genelde haftanın belli günlerinde okula gidip belli günlerde de bize geliyorlar. Bu hem onlar açısından hem de bizler açısından faydalı oluyor. Uzun dönem stajyerleri daha çok son sınıflardan tercih ediyoruz. Bu stajyerler arasında yetenekli arkadaşlarımızı kadrolarımız imkan veriyorsa bünyemize katıyoruz. Buna ilave olarak da bizim Genç Yetenek adında bir programımız var. Üniversitelerde Genç Yetenek Programı'na başvuran öğrencilerle ilgili bir değerlendirme süreci sağlıyoruz. Bu değerlendirme sürecinde tercih edilen arkadaşlarımızla İnsan Kaynakları Departmanı görüşüp Vodafone kadrolarına alıyorlar. Daha sonra bu genç yeteneklerimiz, 6 aylık dönemler halinde Vodafone'un değişik departmanlarında rotasyona tabi tutuluyorlar. Daha sonra da hem yetenekleri hem de tercihlerine göre uygun bir departmanda çalışmaya devam ediyorlar.
Vodafone Kurumsal Çözümler Direktörü
Makinalar arası iletişim dediğimiz M2M dünyası bugün dünyada çok hızlı büyüyor çünkü mobil iletişimi büyüyor. Biz makinalar arası iletişimde çok farklı projeler yaptık. Örneğin; Türkiye'nin en büyük çay üreticilerinden birinin çaylarının sahada verimli tarım alanlarında doğru ve düzenli toplanmasını, dağıtımını ve bunların performanslarının iyileştirilmesini sağlayan mobilite teknolojisi üzerinden bir proje yaptık. Türkiye'nin yine çok büyük su üreticilerinden birinin, Türkiye'de yayılmış toplam 7000 adet soğuk hava dolabının içindeki iklimlendirme ve doluluk oranlarını mobil teknolojilerimiz ile üretmelerini sağladık. Araç takip sistemleri sayesinde araçların uzaktan takip edilebilmesini hatta sürücü davranışlarını bile kontrol etmelerini sağlayıp, sigorta poliçelerinde sigorta kuruluşlarının indirim yaparak tasarruf etmelerini sağladık. Şimdi yeni jenerasyon nesnelerin interneti geliyor. Nesnelerin interneti konusunda da Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdik ve kendi platformumuzu duyurduk. Artık her çeşit makina, bir platform üzerinden haberleşebilecek. Sizin cep telefonunuz, evinizdeki buzdolabıyla konuşabilecek, Ipad'iniz çamaşır makinanızla konuşabilecek veya mobil telefonunuz evdeki ısıyı kontrol etmek için kombi ile iletişime geçecek. Bu sayede nesneler dediğimiz her çeşit cihazın birbiriyle konuşmasını sağlayan bir platformu hayata geçireceğiz. Gelecekte bu tür projeleri duyuyor olacaksınız.
Vodafone Kurumsal Çözümler Direktörü
Artık biz müşterilerimize sadece hat vermiyoruz, müşterilerimizin ihtiyaç duyacağı teknolojik çözümler de sunuyoruz. Hayat artık cihaz bazlı bir yapıdan çıkarak servis bazlı bir yapıya dönüyor. Cihazın ve teknolojinin ne olduğundan bağımsız olarak almak istediğiniz hizmeti veriyor olacağız. Vodafone'un Ar-Ge'ye yaptığı büyük yatırımlar ve sürekli büyüyen deneyimli kadrosuyla uçtan uca hizmetleri sunabilecek durumdayız. Biraz evvel saydığım projelerden de çok farklı projeler yapıyoruz. Bir AVM'nin içerisindeki mağazalara yaklaştığınız andan itibaren o mağazanın kampanyaları hakkında haberdar olmanızı sağlayacak ve sizi oralara doğru yönlendirecek navigasyon sistemleri bile şu anda var. Mobilite çok hızlı büyüyor ve mobilitenin bu kadar hızlandığı bir dünyada çözüm ve servisleri bu dünyaya adapte etmek durumundayız. Olaya sadece mobilite olarak bakmıyoruz. Bir müşterinin ihtiyaç duyacağı her türlü teknolojik çözümü gelecekte verebilmeyi amaçlıyoruz.